Spotkanie z Haliną Birenbaum, pisarką, ocaloną z Zagłady

14 X 2015 r. uczniowie Tales i 1 eres spotkali w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin niezwykłego świadka historii – Halinę Birenbaum – polską-izraelską pisarkę, tłumaczkę , ocaloną z Holokaustu.

Rencontre avec Halina Birenbaum – photographie : Alicja Szulc / Polin

„Moja prywatna historia jest historią ogólną i odwrotnie” – tak rozpoczęła H. Birenbaum spotkanie z uczniami szkół warszawskich. Przez ponad dwie godziny opowiadała stojąc- o swoim dzieciństwie w getcie warszawskim, pobycie w Majdanku i Auschwitz, powrocie do domu po wojnie. Jej sugestywność narracji, umiejętność syntezy w opisie zjawisk, jak również dystans i niecodzienne poczucie humoru sprawiły, że słuchaliśmy jej z ogromnym zainteresowaniem i przejęciem. Na zakończenie uczniowie zadawali wiele dociekliwych pytań, których było o wiele więcej niż czasu, aby na nie odpowiedzieć.

Oto kilka wrażeń pisanych bezpośrednio po spotkaniu :

Bardzo mi zaimponowało to, że pani Birenbaum pamięta aż tyle szczegółów. Dzięki jej barwnemu sposobowi opowiadania mogłem sobie to wszystko lepiej wyobrażać. Muszę podkreślić, że to było moje pierwsze spotkanie ze świadkiem Shoah i myślę, że bardzo dobrze się stało, że jeszcze zdążyłem się z kimś takim spotkać. W sali, w której byliśmy, były wyczuwalne ogromne emocje, których nie da się porównać do oglądania telewizji czy filmu. (Carl Jontza)

Było to dla mnie spotkanie wyjątkowe. Rozmawiałem już wcześniej z ofiarami Holokaustu, ale to się zdecydowanie wyróżniało. H. Birenbaum zachęciła mnie , aby zainteresować się współczesnym światem, gdyż wciąż istnieją zapalne miejsca, sytuacje graniczne. Trzeba im zapobiec i przede wszystkim zachować pamięć o przeszłości, by nie pozwolić na powtarzanie się historii. (Kajetan Widomski)

Spotkania z Panią Birenbaum było bardzo emocjonujące i pozwoliło mi bliżej poznać życie osoby ocalonej w czasie Holokaustu. Wywarło na mnie duże wrażenie to, w jaki sposób mówiła Pani Birenbaum o tych wydarzeniach. Była ożywiona i opowiadała z dużą swobodą. To spotkanie było dla mnie bardzo pozytywnym i kształcącym doświadczeniem. (Anastassya Angelova)