Sukces 5. Koncertu Wiosennego

W tym roku młodzi artyści z Liceum Francuskiego w Warszawie mieli zaszczyt dzielić scenę z 40 muzykami z Orkiestry AEFE liceów francuskich za granicą podczas wyjątkowego koncertu w warszawskim Muzeum Polin w sobotę 21 maja 2016.

5ème concert de printemps – photographie : Denis Gérard

Od czwartku rodziny uczniów LFV gościły 40 muzyków z 12 różnych krajów, zebranych pod batutą dyrygenta, Pani Adriany Tanus. Utworzona z okazji 25-lecia AEFE, międzynarodowa Orkiestra Liceów Francuskich ma na celu zgromadzenie najlepszych instrumentalistów z liceów francuskich ze wszystkich kontynentów, by oferować koncerty w szkołach pragnących kontynuować ten projekt.

W piątek przez cały dzień muzycy mieli próbę w sali Orkiestry Sinfonia Varsovia, która oprócz sali udostępniła im również instrumenty. Chór i soliści włączali się po kolei, by zgrać się z muzykami. Dzień zakończył się zwiedzaniem Starego Miasta w towarzystwie naszej nauczycielki, Beaty Kowalczyk, która ma uprawnienia przewodnika po Warszawie.

Próba generalna odbyła się w sobotę w sali koncertowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Chór i soliści ćwiczyli po kierunkiem Haliny Wójcik, dyrektor artystycznej Koncertu Wiosennego, i Agnieszki Robert, która prowadzi chór szkoły podstawowej – by dopracować szczegóły i scenografię.

Koncert rozpoczęła pierwsza część poświęcona talentom Liceum Francuskiego w Warszawie, podczas której chóry, wokaliści i soliści znakomicie zaprezentowali się w bardzo różnych stylach muzycznych, od muzyki klasycznej po rap, poprzez piosenki pop. Orkiestra zainstalowała się na drugą część programu i wykonała fragmenty utworów klasycznych i współczesnych kompozytorów frankofońskich (Rameau, Lully, Bizet, Ripoll, Saint-Saëns…). Licznie zgromadzona publiczność doceniła jakość wykonania i różnorodność spektaklu.

Zanim rozstali się, by powrócić każdy do swojej szkoły francuskiej, młodzi muzycy i goszczące ich rodziny spotkali się w Liceum Francuskim przy wspólnym posiłku, który był okazją do podziękowania za koncert.