Podróż do Majdanka

19 stycznia 2018 r. uczniowie klas maturalnych razem z profesorami – historii/geografii Franck Duhautoy i języka polskiego Barbarą i Andrzejem Subko byli w obozie koncentracyjnym w Majdanku.

Voyage à Majdanek – photographie : Andrzej Subko

Wizyta w miejscu pamięci, organizowana w ramach tematu „ Miejsca i formy władzy”, była okazją do poznania na miejscu systemu funkcjonowania nazistowskich obozów koncentracyjnych, będących narzędziem represji totalitaryzmu oraz elementem realizacji Zagłady. W ciszy, pustce, w surowych, zimowych warunkach uczniowie oglądali ślady tragicznej przeszłości, zmaterializowanej w pozostałościach architektury obozy, dokumentach, fotografiach i relacjach ocalonych.

Groza miejsca harmonizowała z surowym klimatem zimowej śnieżycy, „a przejmujący wiatr potęgował odczucie obcości i melancholii tego miejsca.”

„Najbardziej zaskoczyła mnie lokalizacja obozu koncentracyjnego – domy, autobusy tuż za granicą obozu.” (Arthur)

„Szczególnie dotknęła mnie bliskość miasta i obozu, to, że ludzie mieszkają tak blisko niego.” (Leo)

„Majdanek to precyzyjnie zorganizowana nowoczesna maszyna do pozbawiania ludzi ich ludzkich cech.” (Sara)

„W obozie w Majdanku panowała cisza. Atmosfera tego miejsca przypominała bardziej cmentarz niż muzeum. Najbardziej mnie wzruszyła kamienna droga w obozie zrobiona z żydowskich kamieni nagrobnych – macew. Ironiczne jest to, że to co jest świętością dla jednego, drugi może to degradować.” (Jan)

„Kiedy zbliżyliśmy się na końcu zwiedzania do „cmentarzyska wszystkich więźniów”, mauzoleum, gdzie zebrano pozostawione prochy ofiar z krematorium, zdałem sobie sprawę, ile naprawdę musiało tam zginąć osób.” (Thibault)