Warsztat edukacyjny o powstaniu w getcie warszawskim

7 lub 8 marca 2018 uczniowie klas czwartych, uczęszczający na lekcje polskiego odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, gdzie uczestniczyli w warsztatach poświęconych historii getta warszawskiego i zapoznali się z akcją „Żonkile” upamiętniającą to wydarzenie.

W czasie warsztatów uczniowie obejrzeli fragmenty wystawy dotyczące getta warszawskiego, dyskutowali, stawiali pytania, szukali informacji, którymi potem dzieli się ze swoimi kolegami. Zobaczyli także film edukacyjny Nie było żadnej nadziei w reżyserii Kamy Veymont.

Oto refleksje uczniów na temat warsztatów:

Wizyta w „Polin” była bardzo udana. Mimo że byłam tam już kilka razy, to z tego wyjścia wyniosłam najwięcej. Uważam, że pomysł, żebyśmy sami oprowadzali resztę grupy, był znakomity, ponieważ, przygotowując się do oprowadzania kolegów, staraliśmy się wyszukać jak najwięcej informacji, obejrzeć każdy szczegół wystawy oraz zapamiętać jak najwięcej informacji, aby je potem przekazać kolegom. Film na zakończenie warsztatów pt. Nie było żadnej nadziei pomógł mi to wszystko lepiej zrozumieć i wyobrazić sobie tę straszną historię, którą przeżyli jego narratorzy (Eleonora)

Dowiedziałem się dużo o żydowskim getcie w Warszawie. Film bardzo mi pomógł w zrozumieniu tych dramatycznych doświadczeń. Po wszystkim został mi w głowie jeden obraz z tamtych czasów – to tablica, która była na ulicy Aleje Jerozolimskie z napisem „Aleje Jerozolimskie – wstęp wzbroniony dla Żydów”, to mnie zaszokowało. Na szczęście dziś nie widzimy tego, kiedy idziemy na spacer. (Seweryn)