Obchody 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim

W czwartek 19 kwietnia 2018 roku nasza szkoła była rozświetlona żółtymi żonkilami. Tego dnia wiele osób nosiło w butonierce małe, żółte, papierowe kwiaty symbolizujące pamięć bojowników warszawskiego getta. Uczniowie czwartej klasy od rana rozdawali żonkile swoim kolegom w całej szkole, wyjaśniając, co się stało 75 lat temu.

Ten dzień był zwieńczeniem ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego organizowanego pod patronem Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, w którym w tym roku uczestniczyło po raz pierwszy również wielu uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Przez dwa tygodnie wolontariusze LFV przygotowywali ok 500 papierowych kwiatów. W CDI urządzono wystawę prezentującą niektóre z najważniejszych książek historycznych, dokumentalnych i fabularnych na temat warszawskiego getta.

Profesor Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przysłał Dyplom i podziękował Francuskiemu Liceum w Warszawie za udział w akcji „Żonkile”, która w tym roku odniosła ogromny sukces w całej Polsce.

My z kolei chcemy podziękować całej społeczności szkolnej, która aktywnie uczestniczyła w tych obchodach.

„Jestem bardzo zadowolona z udziału w tej akcji, ponieważ uczy nas ona tolerancji i pracy w grupie, pokazuje, że łączy nas pamięć.” (Gabriela)

„Przyjemnie było rozdawać żonkile w szkole. Za każdym razem, gdy ktoś przyjął naszego żonkila, to aż robiło się ciepło na serduszku. Uważam, że mieliśmy zaszczyt brać udział w tej akcji i na pewno zapamiętam ten dzień. Miło pokazać, że pamiętamy o przeszłości i że nasza szkoła jest naprawdę wielokulturowa.” (Laura )

„Ta akcja nauczyłam mnie wiele pozytywnych rzeczy. Wszyscy pracowaliśmy jako grupa razem i nasza praca była udana. Trzeba pamiętać o przeszłości i o tych, co cierpieli.” (Seweryn)

„Podsumowując, uważam, że akcja „Żonkile” jest świetnym sposobem, by zjednoczyć szkołę. Przy tej akcji zrozumiałam, że pracując razem, zyskujemy więcej. W przyszłym roku powinniśmy kontynuować tę akcję, by nikt nie zapomniał.” (Weronika)