Wizyta klas 5e w Teatrze Polskim na “ Podróżach Guliwera” J.Swifta

28 września 2018 r. wszyscy uczniowie klas 5e z nauczycielami polskiego, francuskiego oraz angielskiego udali się do Teatru Polskiego w Warszawie na oryginalną adaptację sceniczną powieści J. Swifta „Podróże Guliwera” w reżyserii Jarosława Kiliana.

photographie : Beata Kowalczyk

Autor adaptacji i reżyser J.Kilian wybrał dwie pierwsze przygody Guliwera- w świecie Liliputów oraz Olbrzymów.
Szczególnym uznaniem cieszyły się wśród młodych widzów inwencyjne sposoby scenograficzne, pokazujące przy użyciu kamery i ogromnego ekranu – jak względne są miary i wielkości : Guliwer raz jest marionetką, raz gigantem, podobnie i rekwizyty- kubek, łyżka czy zegarek. Wszystko zależało od punktu widzenia. Wzbudzało to podziw oraz filozoficzną refleksję o złudności świata, w którym wojny toczą się o sposób rozbijania jajka.

Niektórzy uczniowie zwrócili również uwagę na muzykę G.Turnaua, wykorzystującą irlandzkie motywy ludowe. Podobała się im również gra aktora odtwarzającego młodego Guliwera.

Natomiast innym nie przypadły do gustu sceny opowieści starego Guliwera – dziadka i wnuczki, które stanowiły ich zdaniem – nużący wstęp do kolejnych przygód.